بام سبز یا روف گاردن، از اتفاقات نسبتا جدید دنیای معماری معاصر است. ایده ای که مزایای فراوان آن، خیلی از نهادها و قانون گزاران مربوطه مثل شهرداری ها را مجاب کرده برای کارفرمایانی که از آن در طراحی ساختمان ها بهره می برند، امتیازاتی قائل شوند.
 

 

روف گاردن خوراکی

 


 
 
در عین حال، داشتن باغچه ای کوچک و پرورش سبزیجات و گیاهان خوراکی، فانتزی خیلی از ماست. لذتی که آپارتمان نشینی و زندگی اصطلاحا  مدرن، ما را از آن محروم کرده است. آرزویی که دهه شصتی ها با دیدن کارتون هایی مثل حنا، هایدی، و... آن را در سر می پرورانند و بزرگترها، به یاد دوران کودکی خودشان و گندمزارها و زمین های سبزیکاری، به حال زندگی این روزهایشان افسوس می خورند. اما اگر بدانید روی بام یا تراس خانه هم می شود یک زمین کشاورزی کوچک داشت، شاید کمی با مدرنیته آشتی کنید.
همانطور که قبلا اشاره شده، بام سبز به دسته های گسترده، متمرکز و مدولار تقسیم می شود. در نوع مدولار که پرطرفدارترین نوع در ایران است، از فلاور باکس هایی در قسمت های مختلف بام استفاده می شود که دسترسی به آن ها برای ساکنین آسان بوده و کاشت و کشت گیاهان مختلف من جمله سبزیجات خوراکی در آنها امکان پذیر است. این جعبه ها می توانند در تراس هم قرار بگیرند. نکته ی حائض اهمیت در طراحی تمام روف گاردن ها و مخصوصا نوع مدولار، قدرت سازه ای سقف ساختمان است که قبل از هر اقدامی باید مورد بررسی و کارشناسی قرار گیرد. پس از آن، متناسب با نتیجه ی بررسی باید بام را تقویت کرده و سپس به تهیه طرحی برای بام سبز بپردازید. از مزایای سیستم مدولار، مستقل بودن آن از خودِ بام است. فلاورباکس های این نوع بام سبز، با فاصله از کف قرار می گیرند و سیستم آبیاری مخصوص خودشان را دارند که شامل آب باران هم می شود. حالا باید متناسب با اقلیم منطقه، گیاهان مورد نظر خود را انتخاب و پرورش دهید. شما می توانید انواعی از سبزیجات و صیفی جات و حتی بعضی از درختان میوه را در بام سبزتان داشته باشید. البته وزن حدودی گیاهان و بارشان هم باید مورد تایید مهندس محاسب سازه قرار بگیرد. در صورت داشتن فضای بیشتر، می توانید از انواع آلاچیق، مبلمان، آبنما و سایر المان های تزئینی و بیودکوراتیو هم در بام سبز خود استفاده کنید. ترکیب یک فضای نشیمن عالی با کف پوش چوبی در فضای باز و در کنار فلاور باکس های خوراکی، تجربه ی حضور در طبیعت را به محل سکونت شما می افزاید.