چوب از جمله منابعی است که از دیرباز مورد استفاده انسان بوده است و باعث ایجاد آسایش و توسعه ی زندگی بشر شده است.هرچند امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و ظهور مواد جدید که جایگزین چوب شده اند از کاربردهای چوب کاسته شده است اما همچنان چوب یکی از پرمصرف ترین منابع موجود است و به عنوان یک کالای استراتژیک به حساب می آید.
خواص فیزیکی و شیمیایی چوب به گونه ای است که در برخی کاربردها نمی توان جایگزینی برای چوب پیدا کرد.
چوب ضد آب یا ترمووود با سه مرحله تولید می شود. در مرحله ی اول ترمووود را خشک می کنند.
در این فاز با حرارت بالا رطوبت و آب درون چوب را از بین می برند.
 در مرحله ی دوم که مرحله ی حرارت دهی است دمای چوب را بسیار بالا می برند تا رطوبت آن کامل خارج شود و موجودات زنده درون آن از بین برود.
در فاز آخر ترموود نیز دمای چوب را به آرامی و با استفاده از آب کاهش می دهند تا ترمووود برای استفاده آماده شود
ترمووود یک چوب ضد آب است که برای مصارف مختلف همچون استفاده در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد
همچنین از آنجا که ترمووود به عنوان یک چوب ضد آب شناخته می شود می توان از آن در محیط هایی که مرطوب هستند مانند حمام، سرویس بهداشتی، استخر، سونا، جکوزی و غیره استفاده کرد.
 

چوب ضد آب

 فناوری نانو و ضد آب سازی درب چوبی

عموما جهت ضد آب سازی چوب و درب های چوبی  از ماده ای به نام آرتوسیل استفاده می شود که یک ماده غیر سمی است. این ماده که برای استفاده بر روی سطح چوب خام طراحی شده است محلولی بر پایه نانو می باشد
استفاده از آرتوسیل بر روی سطح انواع چوب و مصنوعات چوبی و بخصوص درب چوبی سبب ضد آب و ضد اشعه ماورا بنفش شدن چوب و مصنوعات چوبی می گردد
 
طریقه ضد آب سازی درب چوبی با فناوری نانو

روش انجام کار به این صورت است که این محصول به نسبت ۱۰ به ۳۰ برابر با آب مخلوط شده و بوسیله قلم مو یا پمپ بر روی سطح درب های چوبی اجرا یا اسپری می شود و پس از نفوذ ماده به همراه آب به عمق چند میلی متری سطح  چوب و با گذشت ۲۴ ساعت، درب چوبی خاصیت ضد آب و ضد اشعه شدن را به دست می آورد و دارای ماندگاری طولانی مدت می شود و همچنین خاصیت ضد آب شدن، اجازه تنفس به سطح چوب را نیز داده و در نتیجه رطوبت چوب تنظیم می گردد.

فواید استفاده از محلول آرتوسیل در ساخت درب چوبی

استفاده از محلول آرتوسیل علاوه بر آب گریز شدن و ضد اشعه نمودن درب چوبی سبب موارد زیر نیز می شود.
ضد خوردگی.
ضد ترک شدن.
ضد پوسیدگی و باد کردگی.
قابلیت تنفس چوب به دلیل امکان عبور رطوبت و بخار آب.
خود تمیز شوندگی (خاصیت ضد آب شدن سبب عدم نفوذ کثیفی و گرد و غبار به سطح درب چوبی شده و براحتی با کشیدن آب برسطح درب چوبی آلودگی ها شسته و تمیز می گردد.)
موافق با محیط زیست به دلیل عاری بودن از هرگونه مواد مضر و خطرناک درب های ضد آب ساخته شده توسط فناوری نانو مناسب درب مکان هایی است که رطوبت بالایی دارند و استفاده از این درب ها باعث می شود که آسیب کمتری به درب وارد شود.
 

چوب ضد آب